Dzisiaj jest: 19 Styczeń 2019    |    Imieniny obchodzą: Marta, Henryk, Mariusz

Niecodzienna lekcja...

 

  W zeszłym tygodniu szkolną bibliotekę odwiedziła niezwykła osoba – pani Ewa Wawoczny, autorka książki „Legendy i podania z powiatu raciborskiego”. Na co dzień nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 1 w Raciborzu, członek Rady Rycerskiej Ogólnopolskiego Bractwa Rycerskiego. Pobierała naukę średniowiecznej kaligrafii łacińskiej     i iluminatorstwa w Benedyktyńskim Instytucie Kultury w Krakowie. Jej biogram znajduje się w jednym z wydań „Encyklopedii biograficznej znanych Polek i Polaków Who is”. Uczniowie wysłuchali prelekcji pt. „Sekrety górnośląskich podań i legend”, z której dowiedzieli się, czym jest podanie, a czym legenda. Uzmysłowili sobie, że podanie ...

to opowieść związana z konkretną społecznością, miejscem, obyczajem, nazwą, mająca na celu wyjaśnienie ich powstania, wyglądu bądź charakteru, zazwyczaj wykorzystuje elementy fantastyki. Natomiast legenda to opowieść fantastyczna, nasycona pierwiastkami cudowności  i niezwykłości, głównie z życia świętych i męczenników. Nasi uczniowie poznali, jakie są przyczyny powstawania tego typu tekstów – u ich genezy należy doszukiwać się ludzkich lęków i obaw, np. przed miejscami tajemniczymi, pełnymi grozy i zagadkowości. Postacie demoniczne (m. in. lelki, klekanice, mory, hasermany) są zapewne wytworami naszej wyobraźni. Jednak przekazywane z pokolenia na pokolenie opowieści związane są z naszymi wyobrażeniami, wierzeniami i przesądami.    

Spotkanie było niecodzienną lekcją dziedzictwa kulturowego w regionie.