Dzisiaj jest: 6 Marzec 2021    |    Imieniny obchodzą: Róża, Wiktor, Jordan
Błąd
  • Wystąpił błąd podczas wczytywania komponentu: com_djimageslider, 1
Uwaga
  • There is no DJ Image Slider Component installed

" Sport i nauka kluczem do sukcesu młodego europejczykja"

 

   Sport i nauka - kluczem do sukcesu młodego europejczyka to autorski projekt nauczycieli Szkoły Podstawowej w Raciborzu - Magdaleny Adamowicz i Arkadiusz Gałeczki. Przedsięwzięcie która nasza szkoła zrealizowała w roku szkolnym 2010/11, Przede wszystkim przyświecała cel integracji młodzieży raciborskich szkół i przedstawicieli placówek  czeskich.Nie zapomnieliśmy również o poszerzaniu wiedzy o regionie, promowaniu aktywnego trybu życia, zachęcaniu do uprawianie sportu, kreowaniu postaw uczniów w zakresie stosowania zasad fair play, przełamywaniu barier językowych, zachęceniu do pogłębianiu wiedzy do różnych dziedzin nauki i sportu, wymianie doświadczeń w sferze kulturowej czy kształtowaniu przyjaznych kontaktów z uczniami innej narodowości. W projekcie nie mogło zabraknąć naszego wieloletniego partnera - Zakladni Škola a Materska Škola Strahovice - który nie był jedynie uczestnikiem ale i realizatorem przedsięwzięcia. a sportowo - naukowe działania przyczyniły się do zacieśniania naszej współpracy. Strahovice zadbały też, by w projekcie zaistniała inna czeska szkoła.To właśnie dzięki nim mogliśmy zaprosić do Raciborza szkołę z Belej.

W cztery spotkania w których można było się wykazać wiedzą, sprawnością fizyczną,zapoznać się z tradycjami polskimi i czeskimi, a także  poznać przedstawicieli świata sportu:

  • Szkoła Podstawowa nr 4 w Raciborzu
  • Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 3 w Raciborzu - Płoni
  • Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 1 w Raciborzu - Markowicach
  • Szkoła Podstawowa nr 1 w Raciborzu
  • Zakladni Škola a Materska Škola Strahovice
  • Zakladni Škola a Materska Škola

Zdobywce jednego z trzech miejsc  każdego ze spotkań liczyć mogli na nagrody: wielofunkcyjne zegarki, plecaki i pendrive`y. Dodatkowo prowadziliśmy klasyfikację generalną, dzięki której na koniec posumowaliśmy poczynania poszczególnych drużyn i wyłoniliśmy zwycięsców całego projektu. Miejscem realizacji projektu była hala Rafako w Raciborzu przy ul. Łąkowej a realizacja projektu była możliwa dzięki środkom unijnym z Progamu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczypospolita pozyskanym przez nauczycieli SP4 w Raciborzu.

 

Spotkanie pierwsze 8.11. 2010

  Projekt sport i nauka - kluczem do sukcesu młodego Europejczyka zapoczątkowali najmłodsi przedstawiciele zaangażowanych w przedsięwzięcie placówek. uczniowie klasy III obejrzeli spektakl w wykonaniu Grupy Teatralnej Modeliki prowadzonej przez Barbarę Gromotkę przy  Miejskim Ośrodku Sportu i rekreacji w Kuźni Raciborskiej w świetlicy w Jankowicach. Przedstawieniem którego hasło

Czytaj więcej: Spotkanie pierwsze 8.11. 2010

Spotkanie trzecie 14. 03. 2010

  Sport zdominował trzecie spotkanie organizowane w ramach projektu Sport i nauka kluczem do sukcesu młodego Europejczyka. O wyczynach opowiadał olimpijczyk z Montrealu i pierwszy trener raciborzanina i złotego medalisty z Atlanty Ryszarda Wolnego - Aleksandra Zajączkowski, oraz alpinista z Czech - Jiri Starecek, który zachęcał młodzież do uprawianie turystyki rowerowej

Czytaj więcej: Spotkanie trzecie 14. 03. 2010

Spotkanie drugie 20.12.2010

Świątecznej atmosfery nie mogło zabraknąć na drugim ze spotkań. Zdecydował o tym jego termin. Na kilka dni przed wigilią uczestnicy sportowo - wiedzowej konkurencji smakowali moczki przygotowanej przez czeskiego kucharza Artura Komorka z Rahova w Czechach, a także śledzi w cebuli i barszczu autorstwa polskiego specjalisty Rafał Moszczyński z Gorzyc.

Czytaj więcej: Spotkanie drugie 20.12.2010

Spotkanie czwarte 16.05. 2011

 O piłce nożnej i swoich sportowych karierach opowiedziały uczniom klas IV - V piłkarki RTP Unia Racibórz, mistrzynie polski -  Anna Żelasko i Dorota Wilk pokazując, że gra w nogę nei została zarezerwowana przez mężczyzn i kobiety również mogą się w tej dziedzinie realizować. Pytania dotyczące flory, fauny i turystyki regionu przygotowały nauczycielki z Czech, z partnerskiej szkoły w Strahovicach:

Czytaj więcej: Spotkanie czwarte 16.05. 2011

Galeria zdjęć naszego projektu